Dolar : Alış : 5.6134 / Satış : 5.6235
Euro : Alış : 6.4316 / Satış : 6.4432
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul20°CHafif Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 10 Kategoride 585 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yazar-Yönetmen Erol TİGRAK Yazdı !  ROMANCI

06 Temmuz 2018 - 139 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Yazar-Yönetmen Erol TİGRAK Yazdı !  ROMANCI
Yazar-Yönetmen Erol TİGRAK Yazdı !  ROMANCI
 • ROMANCI
 • Yazıma başlamadan önce; şu hususu hatırlatmak isterim. Herhangi bir konuda yazı yazmadan evvel şunlara dikkat etmeye özen gösteririm: tarafsızlık, doğruluk ve insanoğluna faydalı olabilecek konuları seçerim ve kaleme alırım. “O benim şu senin, bu renk öteki, şu benim kabilem beriki senin…” gibi ayrımlara ve ötekileştirmelere takılmadan yazabilmeyi elimden geldiğince çaba sarf ederim. Tabi ki ben de hata yapıyorumdur, fakat hatalarımı gördüğüm anda bir neşter vurmayı da ihmal etmem. Ne yazık ki Türkiye’de takip ettiğim kadarıyla, aydın (yazar, şair, bilim adamı, profesör, sanatçı, eğitimci) diyebileceğimiz bir sürü insanın (kendi çıkarları, para, korku, şiddet, manevi körlük) tek taraflı olmakla davranarak karanlık bir geleceğe hapsolmuşlardır.
 • Romancılar; dünya edebiyatına yön veren romancılar. Sadece edebiyat demekle bence bütün romancılara (ben de dahil) hakaret etmiş oluruz. Dünyada ve Anadolu’da yaşamış, yaşayan ve yaşayacaklar; dünya tarihine, bilimine, kültürel ve felsefi boyutuna katkıları kelimelerle ifade etmek zordur.
 • Edebi ve yazılı türlerde olan roman, insanların başında geçenleri, insan ilişkilerini ve durumlarını, toplumsal olay ve olguları gerçeğe uygun bir biçimde ya da kurmaca bir olay örgüsüyle anlatan edebi bir türdür.
 • Roman, edebi türler arasında en kapsamlı, en dinamik ve en gelişmiş türdür. Romanın öğeleri arasında; kişiler(kahramanlar), olay, mekân, zaman, dil, fikir ve anlatım vardır. Roman kendi içinde türlere ayrılmıştır:
 • Akımlarına göre; romantik, estetik, izlenimci, dışavurumcu…
 • Konularına göre; sosyal, tarihi, macera, fantastik…
 • Dünyada ilk roman türünün örneklerini 15.yüzyılda Fransız yazar Rabelais vermiştir. Bugünkü roman özelliklerine en yakın 16.yüzyılda Rönesans’tan sonra Givoanni Boccacio tarafında yazılmış olan “Dekameron”dur. İlk modern roman, 16.yüzyılda Miguel De Cervantes’in “Don Kişot” adlı eseridir.
 • Türkiye edebiyatını ilk roman türüne kavuşturan, Yusuf Kâmil Paşa’nın Fenelon’dan yaptığı tercümedir. Fransız edebiyatından bize geçen roman türünün ilk yazan Şemsettin Sami’nin “Taaşuk-i Talat ve Fitnat” adlı eser olmuştur.
 • Romancı, roman yazan kişiye denir. Romancı, çevresinde asla soyutlanmaz ve uzak duramaz. Etrafında yaşanan bütün gerçeklikleri bir ayna gibi yansıtır. Toplumun kopuk köprülerini bulup onarmak, kendini dünya mirasına ve barışına feda etmelidir. Romancı, asla ve asla yazdığı eserlerde kar gütme gibi bir gayesi olmamalıdır. Romancı, elini vicdanına koyup, olayları kimseyi ötekileştirmeden yazmalıdır; yoksa tarihin tozlu raflarında silip gidecektir.
 • EROL TİGRAK
 • 2017-İSTANBUL

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , ,
Gizli Ekran