Dolar : Alış : 5.6134 / Satış : 5.6235
Euro : Alış : 6.4316 / Satış : 6.4432
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul20°CHafif Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 10 Kategoride 585 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DİL BİLMENİN FAYDALARI

04 Haziran 2017 - 1.515 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»DİL BİLMENİN FAYDALARI
DİL BİLMENİN FAYDALARI

Dil Nedir?

İnsanı diğer canlılardan ayıran üç önemli özellik vardır. Dil, irade ve farklı çevrelere uyum sağlama becerisidir. Bunlar olmadan insan olma kabiliyetimizi kaybederiz.

Peki, o zaman dil nedir; insanlar arası iletişimi sağlayan, gırtlaktaki ses tellerinin titreşimiyle çeşitli ses halkalarını çıkartmaya denir. Dil canlı bir varlıktır.

Dil (konuşma) olmadan, dünyada ne medeniyet ne eğitim ne de bilim gelişebilir ve ne de ilerleyebilirdi. Her bölgenin her yörenin her ırkın kendine has bir konuşma ve yazışma dili vardır.

Dünyadaki Ana Diller: Dünyada pek çok konuşma ve yazışma dilleri mevcuttur. Fakat birkaç dil dünya mirasının en tepesinde bulunur. Birçok insan için dünyada en çok tercih edilen dil, İngilizcedir. Çünkü dünyanın resmi, bilim ve ekonomi dili olmuştur. İşte dünyada en çok kullanılan diller:

1. Mandrain 2. İspanyolca 3. İngilizce 4. Hintçe-urduca 5. Arapça 6. Bengali 7. Portekizce 8. Rusça 9. Japonca 10. Pencap dili

“bir dil bir insan” demekse eğer, o zaman kaç dil biliyorsan o kadar insansın demektir. Dil bilmenin faydaları saymakla bitirilemez. Bir kaç dil bilmek insan hayatını pek fazla şekillendirir. Sosyo-kültürel- ekonomi, eğitim, bilim, sanat ve edebiyat, iletişim ve spor gibi pek çok alanda insana tahmin edemeyeceğiniz düzeyde fayda sağlar.

1) Sosyo-kültürel: en başta bir sürü arkadaş elde edersin. Arkadaş olduğun bireylerin, kültürlerini öğrenir, yeme-içme alışkanlıklarını, evlenme adetlerini, aile bağlarını çok iyi bir şekilde idrak edersin. Misal, Arapça biliyorsan o zaman bir sürü Arap arkadaşın ve bütün Ortadoğu senin bir ailenmiş gibi olur. Ortadoğu ülkelerinde gezerken zorluk yaşamasın

. 2) Ekonomi: çoğu üniversitelerde, artık bütün branşlarda hazırlık sınıfları mevcut. Çoğu hazırlık sınıflarında İngilizce ağırlıklı olmasının yanında; Fransızca, almanca, Rusça, Çince gibi diller de öğretilebilmektedir. Hangi üniversiteden ve fakülteden mezun olursan ol, hemen istediğin gibi iş bulunmuyor. Bunun yanında en az bir dil bilmek şart oldu. En çok tercih edilen dil; İngilizcedir. Yabancı bir dil öğrenmek istiyorsan, üniversiteden eğitim aldığın branşa göre o dili seçmek en mantıklısıdır. Tekstilde Rusça, bilimde İngilizce, din ve edebiyatta Arapça, ticarette Çince v.b. yalnız birden fazla dil biliyorsan günümüzde aç kalman imkânsızıdır, eğer tembel değilsen.

3) Eğitim: üniversiteden fakülte bitirmekle yetinenlerin sayısı pek az olmaya başladı. Artık çoğu öğrenci gözünü eğitimde en tepeye dikmektedir. Bu zirveye tırmanmanın ikinci adımı mastır programına dahil olmaktır. Mastır yapmanın ilk şartı, en az bir yabancı dil bilmektir. Yabancı dil sınavında (YDS)’den en az 50 puan almak gerekiyor. Doğal olarak üniversitelerin uygulamış olduğu bu yöntem haklı bir sebeptir. İngilizce yanında, Rusça, Arapça, Fransızca, almanca, Çince, italyanca…

4) Bilim: bilim, mühendisler için çok önemli bir kavram ve bu yükü üstlerinden atmak istiyorlarsa, İngilizce bilmeleri gerekiyor. Yeni bir icat veya mevcut icada katkı sağlamak istiyorlarsa İngilizce veya en az bir yabancı dil bilmeleri gerekiyor. İngiliz krallık kütüphanesinde Da Vinci’yi araştırmanın tek yolu İngilizce bilmektir. Ya da dünyada ilk robot projesini yapan El Cezeri’yi araştırmak için Arapçayı bilmek şarttır.

5) Sanat ve edebiyat: sanatın ana yurdu ve çıkış yerleri olan yunan ve roma topraklarında araştırmak ve birinci elden öğrenmek istiyorsan, yunanca ve Latince gerekir. İlk tiyatro, ilk resim, ilk heykel… Sanatın ilkleri için eski Yunancayı bilmek lazımdır.

Edebiyatta çığır açan Rusların dilini bilmekle kendi yolunu çizmiş olursun. Edebiyatı daha çok sever ve değer verirsin. Hatta roman veya öykü dahi yazma hevesin başlar, rus edebitaçıları gibi bir bakmışsın 1000 yahut 5000 bin sayfalık bir eser ortaya çıkartmışsındır.

Velhasıl, dil bilmenin faydaları saymakla bitirilemez. İletişimin, iş hayatının, arkadaş çevren, kültürünü, yaşam seviyeni hiç tahmin edemeyeceğin kadar büyürde büyür.

Türkiye’de yaşıyor ve Kürtçe biliyorsan; doğu anadoluda zorluk çekebilecek misin? Ya da Lazca bilip te Trabzon’da. En azında sana edilen küfür ve hakaretleri anlama olanağın olur. Mutlaka en az bir dil bilin ve öğrenin… Faydanıza…

“bir lisan bir insan”

Erol TİGRAK

Mayıs -2017

tigrak.erol@gmail.com

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Gizli Ekran